در سه ماه سوم2012
رشد اقتصادی چین به 7.4 درصد خواهد رسید

خبرگزاری فارس: مشاور بانک مرکزی چین هشدار داد رشد اقتصادی این کشور در سه ماه سوم 2012 میلادی نیز کاهش خواهد یافت و به 7.4 درصد خواهد رسید.

خبرگزاری فارس: رشد اقتصادی چین به 7.4 درصد خواهد رسید

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ ، سونگ گو کینگ تاکید کرد ، روند نزولی رشد اقتصادی چین در سه ماه سوم امسال نیز ادامه خواهد یافت و این رقم به کمتر از 7.4 درصد خواهد رسید .

وی تصریح کرد مشکلات اقتصادی چین و روند نزولی رشد اقتصادی این کشور برای مدت زمان نامعلومی ادامه خواهد یافت . بر اساس این گزارش ، ون ژیابائو نخست وزیر چین نیز در تازه ترین اظهارات خود نسبت به ادامه مشکلات اقتصادی چین و کاهش رشد اقتصادی این کشور هشدار داده بود .

بر این اساس ، مشاور بانک مرکزی چین افزود نمی توان احتمال رکود تورمی در اقتصاد چین را رد کرد . رشد اقتصادی چین از 8.1 درصد در سه ماه نخست 2012 میلادی به کمتر از 7.6 درصد در سه ماه دوم کاهش یافته است . این رقم در سال 2011 میلادی به بیش از 9.2 درصد رسیده بود .

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی رشد اقتصادی چین که در دهه های گذشته به طور میانگین بالاتر از 10 درصد بوده است اکنون باید به رشد اقتصادی 7 تا 8 درصدی عادت کند . کارشناسان اقتصادی معتقدند اگر دولتمردان چین در شش ماه دوم امسال سیاستهای انبساطی پولی و مالی را اجرا نکنند رشد اقتصادی این کشور بیش از پیش با کاهش روبرو خواهد شد . یکی از مهمترین علل کاهش رشد اقتصادی چین بحران مالی و بدهی منطقه یورو و ادامه مشکلات اقتصادی در آمریکا بوده است ولی اجرای سیاستهای انقباضی و محدود کننده در بخش مسکن چین طی ماههای گذشته نیز تاثیر منفی شدیدی بر رشد اقتصادی این کشور داشته است .

برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که دولت چین باید بسته محرک اقتصادی معادل یک درصد تولید ناخالص داخلی این کشور حدود 74 میلیارد دلار را برای جبران شکاف موجود بین سرمایه گذاری و صادرات در این کشور را اجرا کند . نرخ تورم چین در ماه ژوئن به کمتر از 2.2 درصد رسید که این رقم پایین ترین میزان در 29 ماه گذشته بوده است .