نویسنده و کارگردان اصفهانی
کمبود مبانی دینی خلأ آثار هنری است

خبرگزاری فارس: نویسنده و کارگردان اصفهانی گفت: خلأ بزرگ در عرصه ارائه آثار هنری مبتنی بر اصول دینی و مفاهیم قرآنی است.

خبرگزاری فارس: کمبود مبانی دینی خلأ آثار هنری است

اسدالله ریحانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: هنرمندان بسیاری با دغدغه همیشگی گسترش فرهنگ دینی تلاش می‎کنند، عرصه بروز و ظهور چنین هنری را خالی نگذارند، اما تلاش آنها برای ارائه هنر در ایران اسلامی کافی نیست و هم چنان خلأ بزرگ در عرصه ارائه آثار هنری مبتنی بر اصول دینی و مفاهیم قرآنی وجود دارد.

وی گفت: به نظر من آثار تاریخی که از قصه‎های قرآنی بهره می‎گیرد مستلزم کاری بزرگ است تا بتواند حق مطلب را ادا کند.

نویسنده و کارگردان اصفهانی در مورد سینما و تحولات آن بیان داشت: سینما از لحاظ احساسی، تنها هنری است که با برشی از زندگی انسان‎ها، می‎تواند احساسات آنها را برانگیزد و واقعیت‎ها و رازهای کشف نشده را با ساختاری هنری در جلو دیدگانشان به نمایش بگذارد، چیزی که هنرهای دیگر به تنهایی از بیان آن عاجز هستند.

وی ادامه داد: بدون درک سینما نمی‎توان فیلم‎های آن را درک کرد، باید فهمید که سینما، به دلیل عامه پسند بودن فوق‌العاده‎اش همواره در معرض خطر قدرت‎هایی بوده که نمی‎توانسته آنها را کنترل کند، در حالی که به نوبه خود این قدرت را هم داشته که بر تاریخ تأثیر بگذارد.

ریحانی اضافه کرد: فیلم‎های سینمایی در ناخودآگاه انسان ثبت می‎شوند، فیلم‌نامه‎های خوب و محتواگرا در سینمای ایران وجود ندارد، امروزه فیلم‎های ساخته شده توسط کارگردان‎ها تنها در قالب یک طرح و ایده ساده مطرح شده و بدون وقت گذاشتن و مطالعه به ساخت فیلم اقدام می‎کنند.

نویسنده و کارگردان اصفهانی با بیان اینکه اغلب خانواده به خیال خودشان دنیای کودکانه‎ای را به فرزند خود هدیه داده‎اند، تصریح کرد: دنیای انیمیشن‎های کنونی دنیایی است که کودک هیچ نقش و جایگاهی در آن حس نمی‌کند و جهانی پر از شخصیت‌های متفاوت و خیالی است که اغلب یا زیبارو، ثروتمند و یا پرزور هستند که برایشان اتفاقات هیجان‌انگیز رخ می‎دهد.

وی ادامه داد: انیمیشن‎های تولیدی در جهان امروز عرصه‎ای برای به وجد آوردن بزرگ‌سالان است نه تربیت کودک و نوجوان و سرگرمی و رشد آنها است.

ریحانی تصریح کرد: وقتی کودکانی که در معرض این نوع کارتون‎ها قرار دارند، بزرگ‌تر شدند باید آماده ورود به جامعه واقعی شوند، و آن موقع است که کمبودها و مشکلات احساس می‎شود و حال چه کسی باید هزینه‎های عاطفی و اجتماعی جایگزین کردن دنیای کارتونی با دنیای واقعی را بپردازد.

وی گفت: فردی که قصد دارد وارد اجتماع شود، باید شناختی نسبی از دنیای واقعی و روابط و ضوابط آن به دست آورد، اما این شناخت بدون کمک کارتون‎های واقعی شکل‌پذیر نیست.

انتهای پیام/خ۲۰