امام جمعه کاکی خواستار شد
استفاده از تولیدات میدان‌های کوه‌مند و کاکی برای ساخت واحد پالایشی

خبرگزاری فارس: امام جمعه کاکی گفت: وزارت نفت تدبیری بیاندیشد تا تولیدات میدان‌های نفتی کوه‌مند و کاکی برای ساخت یک واحد پالایشی و بهره‌برداری در حوزه این منطقه و انتقال و بارگیری در اسکله لاور ساحلی استفاده شود.

خبرگزاری فارس: استفاده از تولیدات میدان‌های کوه‌مند و کاکی برای ساخت واحد پالایشی

به گزارش خبرگزاری فارس از دشتی، حجت الاسلام محمد محمدی در بازدید از چاه‌های میدان نفتی کوه‌مند خواستار تسریع در عملیاتی شدن این پروژه عظیم شد.

امام جمعه کاکی ضمن بازدید از فعالیت‌های بهسازی جاده جنوبی کوه‌مند از نزدیک از تاسیسات سرچاهی این میدان نیز بازدید کرد.

وی تاکید کرد: طبق برنامه توسعه وزارت نفت قرار بر این است تولیدات میدان‌های کوه‌مند و کوه کاکی و بوشکان به یک واحد بهره برداری انتقال یابد و پس از انجام مراحل فراورشی به یک خط لوله 14 اینچی برای صادرات به پایانه گناوه انتقال یابد.

محمدی افزود:  بهتر این است که وزارت نفت تدبیری بیاندیشد تا تولیدات میدان‌های نفتی کوه‌مند و کاکی با در نظر گرفتن شرایط لازم برای ساخت یک واحد پالایشی و بهره‌برداری در حوزه این منطقه و انتقال و بارگیری در اسکله لاور ساحلی بستر سازی مناسب شود تا از این طریق برای جوانان جویای کار در منطقه دشتی و استان بوشهر شرایط مناسب اشتغال فراهم شود.

امام جمعه کاکی یادآور شد: طبق اطلاعات موجود میدان‌های کوه کاکی و بوشکان دارای API حدودا نزدیک به عدد 30 است که دارای نفت سبک است و توسعه 3 میدان با هدف تولید زود هنگام پنج هزار  بشکه در روز پس از گذشت 39 ماه از تاریخ قرار داد بوده و این تولید روزانه در فاز اول تولید 11 هزار بشکه و در فاز دوم تولید 22 هزار بشکه پیش بینی شده است.

محمدی خاطر نشان کرد: میدان نفت سنگین کوه‌مند در80 کیلومتری شرق بندر بوشهر و در کرانه خلیج فارس واقع شده است تاکنون هشت حلقه چاه در این میدان حفاری شده است که فقط 2 چاه آن  مربوط به نفت سنگین است.

وی اضافه کرد: میدان نفتی کوه کاکی هم در شمال‌شرق کوه مند واقع شده است و تنها چاه این میدان در سال 1352 حفاری شده است که مخازن نفتی این میدان سازندهای آسماری و سروک بوده و از نوع نفت سبک است که میزان نفت دراین میدان حدود 780 میلیون بشکه است.

میدان بوشکان هم در 100 کیلومتری شمال بندر بوشهر و در 30 کیلومتری میدان گازی دالان واقع شده است، تنها چاه این میدان در سال 1342 حفاری شده است و میزان نفت در این میدان در سازند آسماری حدود 340 میلیون بشکه برآورد شده است.

شایان ذکر است، نفت سkگین در کوه مند دشتی از چاi های بزرگ بزرگ میدان خشکی محسوب می‌شود و به‌دنبال موافقت نامه توسعه 3 میدان نفتی کوه (مند، کاکی و بوشکان) که مابین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و شرکت بین المللی نفت و گاز پروم پارس – کیش منعقد شده است.

انتهای پیام/ح20