تلاش عربستان برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت به ۱۵۰ دلار

خبرگزاری فارس: در حالی که آمریکا و اروپا به تلاشهای خود برای اعمال تحریم نفت ایران ادامه می دهند، منابع آگاه از آماده شدن عربستان برای افزایش صادرات نفت به غرب خبر می دهند .

خبرگزاری فارس: تلاش عربستان برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت به ۱۵۰ دلار

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز آمارهای دولت آمریکا نشان می دهد میزان صادرات نفت عربستان به این کشور بیش از 25 درصد رشد داشته و به بالاترین رقم خود از اواسط سال 2008 میلادی رسیده است.

بر اساس این گزارش عربستان به همراه کشورهای غربی تلاش زیادی را آغاز کرده اند تا در صورت اعمال تحریمهای نفتی ایران از ابتدای جولای 2012 از افزایش چشمگیر قیمت نفت جلوگیری کنند . مقامهای ریاض به هیچ وجه خواستار افزایش قیمت جهانی نفت و رسیدن هر بشکه نفت به مرز 150 دلار در هر بشکه نیستند.

این گزارش حاکی است تحلیل گران انرژی اعلام کردند عربستان از ابتدای مارس 2012 قرارداد فروش نه محموله بزرگ نفت به آمریکا مجموعا به میزان 18 میلیون بشکه را با پالایشگاه‌های بزرگ آمریکایی منعقد کرده است.

افزایش چشمگیر تولید نفت عربستان طی هفته های اخیر تحت تاثیر فشارهای غرب بر مشتریان نفت ایران برای کاهش واردات انرژی از این کشور صورت گرفته است. افزایش تولید نفت عربستان در حالی است که مقامهای کاخ سفید با چالشهای زیادی برای مقابله با روند صعودی قیمت بنزین روبرو هستند. افزایش قیمت بنزین طی ماه‌های اخیر موجب کاهش محبوبیت باراک اوباما شده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا از عربستان و سایر کشورهای نفت خیز خلیج فارس خواسته اند تا کمبود احتمالی تولید و صادرات نفت ایران را جبران کنند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز اعلام کرد میزان واردات نفت آمریکا از عربستان طی ده هفته نخست 2012 میلادی به بیش از 1.5 میلیون بشکه در روز رسیده است که این رقم بیش از 300 هزار بشکه بیشتر از سه ماه پایانی 2011 میلادی است . میزان واردات نفت آمریکا از عربستان هم اکنون به بالاترین حد خود از سال 2003 میلادی رسیده است .

انتهای پیام/م